Parazity žijúce vo vtáčich hniezdach a ako predísť ich šíreniu do domácnosti

Keď sťahovavé vtáctvo odletí a hniezdo sa vyprázdni, často sa stane “obeťou” parazitov. Medzi najčastejšie druhy patria napríklad roztoče, kliešte, blchy či dokonca ploštice alebo dermestidae (po anglicky carpet beetles, teda “kobercové chrobáky”). Ak vtáctvo zostane v hniezde, tieto parazity zvyčajne nemajú potrebu hniezdo opúšťať – no problém nastane vtedy, keď hostitelia odletia a parazity začnú hľadať nový domov. Keďže veľakrát si vtáctvo stavia hniezda na fasádach či oknách naších domov, parazity to k nám nemajú ďaleko.

Väčšina z týchto parazitov sa živý perím, trusom, zahynutými vtáčikmi čo zostanú v hniezdach či materiálmi z ktorých je hniezdo postavené. Niektoré z nich sa živia aj iným hmyzom, ktoré žije v danom hniezde. Keď sa dostanú do domácnosti, väčšinou infikujú kožušiny, kože, rôzne textílie a často ich nájdeme aj v kuchyniach či špajzách, kde sa hostia najmä na uskladnenej potrave. Parazity môžme vidieť pri ventilačných šachtách, v podkroviach či pri oknách keď sa snažia uniknúť von.V prípade bĺch či ploštíc sa obeťou môže stať aj človek.

Parazity mnohokrát prenášajú veľa vírusových či bakteriálnych chorôb. Viac ako 40 rôznych druhov parazitov žije na vtákoch, v ich hniezdach alebo na miestach, kde sa ubytovávajú. Keď parazit uhryzne infikovaného vtáka a nasaje kontaminovanú krv, prenesie mikróby na svojho nového hostiteľa. Kontrola týchto parazitov je preto veľmi dôležitá.

Parazity, ktoré zvyknú žiť v hniezdach vtákov sú:

  1. Roztoče
Zdroj: https://howtopest.com/not-just-for-the-birds-bird-mites/

Vtáčie roztoče sú parazitické článkonožce. Existuje viac než 45 000 druhov vtáčích roztočov. Len niekoľko z týchto roztočov parazituje na cicavcoch. Môžu byť veľmi škodlivé pre hostiteľa a niektoré z príznakov zahŕňajú mierne nepohodlie ale dokážu zapríčiniť aj vážnejšie choroby. Štúdie ukázali, že tieto parazity sa prispôsobili zmenám prostredia. Niektoré už nie sú špecifické pre hostiteľa, skôr sa stali zdrojom problémov pre cicavce vrátane ľudí.

Spomedzi všetkých druhov je D. Gallinae najťažšie eliminovateľný. Je veľmi malý a môže zostať nažive bez krvi a jedla veľmi dlho. Niektoré ďalšie druhy vtáčích roztočov sú Demanyssus Gallinae, Ornithonyssus Sylviarum a Ornithonyssus Bursa.

Životný cyklus roztoče je vajíčko-larva-nymfa-dospelý jedinec. Ak je prostredie priaznivé, dokončia tento cyklus za sedem dní. Majú veľmi ostrý náustok, ktorý dokáže preniknúť hlboko do pokožky a nasať krv. Samička roztoča je nebezpečnejšia, pretože na rozmnožovanie potrebuje krv, pričom samičky tvoria asi 95 percent ich populácie. Zvyčajne sú biele a po nasatí krvi stmavnú.

Vtáčie roztoče sú aktívne v noci, cez deň sa schovávajú a rozmnožujú. Keď nevedia nájsť hostiteľa, nájdu si miesta, kam sa schovať, napríklad posteľnú bielizeň alebo nábytok. Skrývajú sa tiež v látke a bavlne, pretože môžu pôsobiť ako izolant, kde môžu byť ich vajíčka chránené.


2. Blchy (Echidnophaga gallinacea)

Zdroj: https://www.herebird.com/bird-fleas/

Nachádzajú sa najmä na hlavách vtákov. Blchy môžu tiež parazitovať na iných zvieratách, ako sú psy, mačky a ľudia. Blšie samičky produkujú vajíčka v okolitom prostredí. Ich vajíčkam trvá štyri týždne, kým sa vyliahne dospelý jedinec. Blchy sa najšastejšie vyskytujú v oblastiach s nízkou životnou úrovňou a nedostatočnou hygienov. Vo vtáčích hniezdach sa často vyskytujú aj piesočné blchy, ktoré sú charakteristické svojou červenou farbou a bodkovými červenými vyrážkami po uhryznutí.


3. Kliešte

Zdroj: https://www.lymedisease.org/members/lyme-times/2021-summer-features/migrating-birds-spread-lyme-disease/

Kliešte snáď všetci poznáme. Samice kladú približne 50 až 100 vajíčok po úspešnom “nacicaní sa” krvi. V prípade klieštov nachádzajúcich sa priamo na vtákoch kladú kliešte vajíčka do materiálu v ktorom hniezdi vtáctvo. Keď sa vajíčka vyliahnu, larvy hľadajú hostiteľa, ktorým sa môžu živiť štyri až sedem dní. Potom larvy opustia hostiteľa a preliačia sa do štádia nymfy. Nymfy a dospelí jedinci sa kŕmia v noci. Dospelé kliešte sú vysoko odolné voči hladovaniu a môžu žiť asi rok bez kŕmenia.


4. Ploštice

Zdroj: https://www.ozpestadelaide.com.au/blog/bed-bug-and-you/

Ploštice sú parazity aktívne najmä v noci. Mladé ale aj dospelé ploštice parazitujú na vtákoch a sajú im krv. Množia sa a kladú vajíčka na rôznych miestach, vrátanie vtáčích hniezd. Zbaviť sa ploštíc v domácnosti vôbec nie je ľahké a snáď všetci sme už počuli o neprijemnostiach ktoré spôsobujú keď sa usadia v našich posteliach. Preto je dôležité sa ich snažiť držať od našich obydlí čo najdaľej.


5. Dermestidae – “kobercové chrobáky”

Zdroj: https://extension.usu.edu/pests/schoolipm/structural-pest-id-guide/carpet-beetlesZ

Často sa nachádzajú v prirodzených biotopoch, ako sú vtáčie hniezda a osie hniezda. Niektoré možno vidieť v obchodoch s potravinami a v našich domoch. Ich životný cyklus trvá jeden až dva roky a je veľmi tažké sa ich zbaviť. Dospelé jedince zvyknú priletieť cez otvorené okná, ventilácie či komíny. Keď už sú dnu, vačšinou sa začnú obzerať po možných miestach kde by nakláddli vajíčka – zvyčajne tmavé miesta s dostatkom organických materiálov, napr. šatníky, no aj čalúnený nábytok či kuchyňa možu byť ideálnym miestom pre ich potomkov. Larvy zvyknú prehrýzať textilné vlákna a preto ak nájdete deravé oblečenie v šatníkoch či dierky v kobercoch, pravdepodobne sa k vám nasťahovali práve tieto chrobáky. Dospelé jedince majú cca 2-3mm a vyzerajú ako maličké lienky, ktoré dokonca dokážu aj lietať.


Teraz keď sme si povedali ktoré parazity zvyknú hniezdiť vo vtáčích hniezdach a aké sú možné dôsledky vtáčích hniezd na obydliach, pozrime sa na možnosti ako týmto parazitom v našich domácnostiach možno predísť.

Najjednoduchšou cestou je samozrejme prevencia. Predísť vtáčim hniezdam nemusí byť vôbec náročné, no musíme na to myslieť v predstihu – pred tým ako vtáctvo na jar priletí a začne s výstavbou hniezd. Inštaláciou produktov STOP Hniezdo, ktoré fungujú práve na humánnej prevencii zabezpečíte že vaše okná a fasády zostanú čisté a predídete tak aj možnému nebezpečenstvu, ktoré parazity hniezdiace vo vtáčich hniezdach predstavujú.

My odporúčame najmä produkty STOP Hniezdo Okno a STOP Hniezdo EMMA:

Pokiaľ už na vašich oknách hniezda máte, neničte ich! Je to neetické a nezákonné! V tomto prípade odporúčame produkt SH Podhniezdo, ktoré sa jendoducho nainštaluje pod dané hniezdo a zabráni tak trusu a materiálu ktoré padá z hniezda aby znečisťovalo okná a parapetné dosky.

Zdroj: https://www.aviaway.com/single-post/2018/02/01/parasites-that-live-in-bird-nesting-materials

stophniezd